středa 26. září 2018

Jak pečovat o nábytek z masivu?

Nábytek z masivu nádherně voní přírodou a má unikátní strukturu letokruhů, takže nikdo na světě nebude mít úplně stejný kousek. Kromě toho má masivní nábytek celou řadu dalších výhod. Patří mezi ně například dlouhá životnost, zdravotní nezávadnost a snadná úprava. Prostě dřevo je materiál ověřený staletími. A není snadné ho nahradit umělou náhražkou.


Vhodná péče o masivní nábytek prodlouží životnost

A teď základní otázka. Co to jsou ony ideální podmínky? Nábytek z masivu by měl být umístěn v prostředí se stálou vlhkostí vzduchu přibližně od 40 do 60 %. Dřevo totiž ve vlhkém prostředí absorbuje vodu a tím zvětšuje objem. Naopak v suchém prostředí dřevo sesychá a dochází ke smršťování. V extrémních případech může dojít k nevratnému poškození nábytku. Obdobně je dřevo citlivé také na změnu teplot, proto je vhodné, aby byl masivní nábytek umístěn v prostorách, kde je teplota dlouhodobě kolem 20 °. V bytech a domech lze většinou téměř ideálních podmínek dosáhnout pravidelným větráním. Pomáhá také mírný průvan v místnosti.

Nábytek z masivu by neměl být umístěn ani v těsné blízkosti topných těles. Právě tam by docházelo k častým změnám teplot, k vysušování.

Vhodné nejsou ani další místa s extrémními podmínkami. Masivní nábytek bez povrchové úpravy by neměl být ani v extrémně vlhkém prostředí (třeba v koupelně), nebo na přímém slunci.

Většinu limitů nábytku z masivu je možné odstranit vhodnou povrchovou úpravou. Masivní nábytek totiž může mít olejovaný, lakovaný i voskovaný povrch.

Náš tip: Do teplotně a vlhkostně nestálého prostředí volte masivní nábytek z průběžně lepené spárovky. Tato technologie zaručuje pevnost a tvarovou stálost nábytku. I proto jsou desky našich masivních stolů z průběžně lepené spárovky.

Péče o masivní nábytek s lakovaným povrchem

Jedná se o nejběžnější povrchovou úpravu nábytku z masivu. Čištění takového nábytku je hračka. Na běžné setření prachu stačí použít obyčejný suchý hadřík. Pokud je třeba odstranit výraznější nečistotu, je vhodné hadřík navlhčit, nebo použít speciální čistící prostředky na lakovaný nábytek.  Obyčejné čistící prostředky raději nepoužívejte, protože dezinfekční složky mohou nevratně poškodit lakovanou vrstvu. A to přeci nikdo nechce. Důležité je nezapomenout následně lakovaný povrch vytřít do sucha.

Tip: Kdyby náhodou došlo k drobnému poškození lakovaného povrchu, existují retušovače škrábanců, které dokáží zamaskovat menší vrypy. Pokud má poškození závažnější charakter je nezbytné celé místo přebrousit a opětovně nalakovat.

Péče o masivní nábytek s voskovaným povrchem

K čištění drobných nečistot stačí opět použít suchý, nebo lehce navlhčený bavlněný hadřík. Ale pozor. Vyhněte se utěrkám z mikrovlákna, protože by mohlo dojít k poškození povrchu. Opravdu stačí obyčejný bavlněný hadřík. Pokud nábytek z masivu s voskovanou úpravou vyžaduje intenzivnější údržbu, lze použít slabý roztok vody a čistícího prostředku na mýdlové bázi (poměr by měl být 100:1). Obloukem se vyhněte agresivním čistícím prostředkům na bázi kyselin, přípravkům s louhem a leštěnkám s rozpouštědly. Po omytí je nutné celou plochu důkladně vysušit.

Jednou za čas je vhodné provést celkovou renovaci voskovaného povrchu, aby se nábytek z masivu opět krásně leskl. Zpravidla se renovace provádí jednou za 1 až 3 roky, a to v závislosti na intenzitě používání. Vosk lze na dřevěnou plochu nanášet pomocí měkkého hadříku, pěnové gumy nebo štětce. Zhruba za 24 hodin se vosk vsákne do struktury dřeva a je možné provést závěrečné přeleštění suchou utěrkou.

Tip: Pozor na horké předměty. Vosk je materiál, který se při zahřátí rozpustí. Když na stůl z masivu s voskovaným povrchem položíte horký předmět, dojde k porušení vrstvy a bude nutná její renovace. Ušetřete si práci a používejte podložky.

Péče o masivní nábytek s olejovaným povrchem

Čištění je opět velice snadné. Vystačíte si s prachovkou, bavlněným hadříkem a trochou vody. Důležité je nenechat nečistotu na nábytku s olejovým povrchem zaschnout. Snažte se špínu odstranit neprodleně, aby se nestačila vsáknout do struktury povrchu. Pokud nečistota nejde umýt suchým nebo navlhčeným hadříkem, je možné použít slabý mýdlový roztok. Nikdy však nepoužívejte čistící pasty, kaše, prášky a další látky, které by mohly poškodit povrch masivního nábytku.

Tip: Renovace olejovaného povrchu je velice snadná. Stačí jednou za 2 až 3 měsíce nanést speciální olej na nábytek z masivu pomocí hadříku. Nábytek se bude opět lesknout.

středa 29. srpna 2018

Stylové, praktické a takřka věčné, to jsou konferenční stolky z masivu

Obývací pokoje se v posledních 30 letech hodně proměnily a vypadají úplně jinak než klasické obýváky z dob socialismu, kterým vévodily typické obývací stěny. Dnes už se klade důraz na jiný design a u nábytku do těchto pokojů hrají velkou roli zejména pohodlné sedací soupravy, moderní TV stolky (i když dnes už čím dál více lidí preferuje televizi instalovanou přímo na zeď pokoje) a v neposlední řadě také praktické konferenční stolky.


Jak vybrat vhodný konferenční stolek do obýváku?

Při výběru toho správného stolku je třeba myslet hned na několik věcí – roli hraje samozřejmě design produktu, kromě tvaru jsou pak důležité i přesné rozměry, materiál nebo celková konstrukce, která může majiteli nabídnout i další funkce. Oblíbené jsou zejména klasické čtvercové či obdélníkové konferenční stolky, naopak méně časté jsou oválné. Snadno se ale dají sehnat i různé speciální tvary – zajímavým příkladem je odkládací stolek Zorro, který je ve tvaru písmene Z.

Poctivá kvalita z prvotřídního dřeva

Konferenční stolky z masivu z produkce Rott Design se vyznačují špičkovou kvalitou, která je dána pečlivou ruční výrobou, zkušenostmi a kvalitním materiálem – jednotlivé stolky se vyrábějí z dubového, bukového a ořechového dřeva, které pochází z různých zemí Evropy, včetně Česka. Ořechové dřevo je pak dováženo až ze Severní Ameriky. Za zmínku stojí také fakt, že dřevo na výrobu stolků má certifikát PEFC, což znamená, že se při jeho produkci dodržují ty nejvyšší ekologické, etické i sociální standardy.


Vyberte si velikost podle vašich potřeb

Při nákupu konferenčního stolku z masivního dřeva se nemusíte vždy řídit pouze rozměry, které má obchodník na skladě. Pokud si stolek objednáte u nás, můžete si jej nechat zhotovit na míru podle vašeho přání. Standardní výška těchto stolků je 45 cm, ale není problém udělat i jiný rozměr, stejně tak si lze jednotlivé produkty objednat v různých délkách a šířkách. Pokud jde o tloušťku desky stolku, tak vedle standardní tloušťky 3 cm je možné objednat i 4cm verzi. Můžete si také vybrat, zda chcete mít stolek i s prosklením nebo bez něj.

Tipy na krásné stolky do vaší domácnosti

Závěrem pro vás máme ještě tři tipy na kvalitní konferenční stolky, které se hodí do většiny obývacích pokojů, ale určitě se dají využít i v jiných místnostech:
  • konferenční stolek Ceylon – klasický dřevěný stolek ve tvaru čtverce, jenž je doplněný bílou skleněnou deskou. Vybrat si lze ze tří rozměrů (60x60, 75x75 nebo 90x90 cm), případně obdélníkové provedení 120x75 cm. Stolek je velmi praktický a nabízí druhý odkládací prostor i ve spodní části

  • konferenční stolek Havanna – stolek z masivního dřeva o výšce 45 cm a rozměrech nohou 7,5x7,5 cm. V případě zájmu ho lze doplnit o odkládací polici, na přání ho lze vyrobit i v jiné výšce.

  • konferenční stolek Hanna – krásný doplněk do domácnosti, který je nejen praktický, ale navíc zaujme svým designem. Standardní výška stolu je 45 cm (ale lze si objednat jinou) a rozměr nohy stolu je 10x6,4 cm. I v tomto případě je možné doplnění stolku o odkládací polici.


pátek 27. července 2018

I do moderní kuchyně se skvěle hodí kuchyňské lavice

K základnímu vybavení každé kuchyně neodmyslitelně patří jídelní stůl. K němu pak lidé většinou kupují klasické židle, vedle nich ale existuje i alternativa v podobě kuchyňských lavic. Ty najdou svoje uplatnění nejen v tradičně zařízených či rustikálních domácnostech, ale výborně zapadnou i do moderní kuchyně – jen je potřeba vybrat ten správný typ.



Hlavní přednosti kuchyňských lavic

Kuchyňské lavice mají spoustu výhod, díky nimž stojí za to o nich uvažovat. Velkým plusem je především úspora místa a možnost usadit tak ke stolu více lidí. Spousta lavic má navíc integrovaný úložný prostor, což je velmi praktické. Lavice samozřejmě můžete kombinovat i se židlemi, takže můžete mít z jedné části stolu lavici a u dalších pak klasické židle.

Důležitý je výběr správné velikosti

Při vybírání lavice do kuchyně je třeba nedívat se pouze na její design, ale zaměřit se zejména na vhodnou velikost. Běžně mají kuchyňské lavice stejnou výšku jako jídelní židle, tedy cca 45 cm. Při sezení na lavici by pak vaše nohy měly být celou plochou na zemi a kolena svírat úhel 90°. Délku lavice je třeba vybrat především podle délky jídelního stolu a také podle počtu osob, které na ní budou sedět.


Do malé kuchyně je dobrým řešením rohová lavice

Kuchyňské lavice se dělají v mnoha různých provedeních, ať už jde o materiál, velikost nebo tvar. Pokud je vaše kuchyně malá, zkuste popřemýšlet o pořízení rohové lavice. Ta se totiž pravě do malých kuchyní perfektně hodí, a to především díky tomu, že výrazně šetří místem. Tyto lavice jsou navíc často vybavené praktickým úložným prostorem, do kterého můžete schovat různé věci – prostor může mít podobu zasouvacího nebo výklopného boxu, výklopného sedáku nebo vysouvacího šuplíku.


Z jakých materiálů se kuchyňské lavice vyrábějí?

Pro výrobu kuchyňských lavic se nejčastěji používá masivní dřevo, mořené v různých odstínech, případně s povrchovou úpravou v podobě voskování či lakování. Občas se používá i dřevotřísková deska nebo lamino, některé lavice se pak dělají i v kombinaci dřeva spolu s kovem. Časté je u kuchyňských lavic také čalounění, sedáky a opěráky mohou být pokryty např. kůží nebo potahovou textilií.


Kvalitní lavice z pravého masivu

Chcete do své kuchyně jen to nejlepší bez kompromisů? Špičkové kuchyňské lavice, vyrobené z poctivého masivního dřeva si můžete vybrat i u nás. V nabídce najdete hned devět typů kuchyňských lavic, u nichž si lze vybrat jejich délku i druh dřeva podle přání. Kromě klasických lavic nabízíme i rohové lavice Varadero, které mohou být doplněny o opěradlo a jsou ideálním doplňkem ke stejnojmennému jídelnímu stolu.







pátek 29. června 2018

Dřevo v kuchyni i v jídelně odlehčí interiér

Při zařizování nové kuchyně nebo jídelny hraje důležitou roli celá řada věcí, od finančního rozpočtu, přes design místnosti, až po výběr vhodných materiálů. V poslední době se čím dál více lidí touží přiblížit přírodě a vybírají tak kuchyňský nábytek i podle tohoto kritéria. Oblíbeným materiálem je zejména dřevo, z něhož se vyrábějí např. jídelní stoly, ale i jiné druhy nábytku (židle, lavice, dveře atd.).


Použití dřeva v kuchyni

Nábytek ze dřeva se samozřejmě hodí i do jiných místností, pro kuchyně je ale obzvláště dobrým řešením. Dřevo je totiž příjemné vzhledově i na dotek a dokáže navodit pocit domova. Zároveň přináší do domácnosti kus přírody, což u většiny lidí navozuje i pocit bezpečí. Skvělou volbou do kuchyně jsou zejména rozkládací jídelní stoly z masivu, které jsou krásné, odolné a díky rozkládacímu systému i velmi praktické. Vyrábějí se v různých provedeních, můžete si tak vybrat např. podle tvaru – buď čtvercové stoly (po rozložení z nich vzniknou obdélníkové), nebo kulaté stoly, z nichž snadno vytvoříte oválné.

Pokud jde o samotný druh dřeva, nejčastěji se v nabídkách prodejců nábytku objevují bukovédubové nebo ořechové masivní stoly, jako povrchová úprava je možné lakování, olejování nebo voskování, u stolů z ořechu i moření. Dřevo je v posledních letech trendy materiálem a díky svým jedinečným vlastnostem je vhodné prakticky do jakéhokoli domu či bytu.


Stůl z masivu = ozdoba v kuchyni

Pokud si do svojí kuchyně pořídíte stůl z masivního dřeva, rozhodně neuděláte chybu. Takový stůl je totiž nejen praktický a odolný, ale navíc i krásně vypadá a stane se ozdobou vaší kuchyně. Doporučit můžeme např. jedinečnou kolekci WoodArt Collection, která nabízí možnost výběru z hotových desek stolů, vyrobených z amerického ořechu, divokého dubu a evropského ořechu. Na našem webu (www.rottdesign.cz) si jednoduše vyberete desku, která se vám bude nejvíce líbit, necháte si ji oříznout do požadovaných rozměrů. Zvolit si také můžete provedení nohou a hran desek, povrchovou úpravu, tmelení prasklin a suků a další doplňky.


Nejen kolekci WoodArt, ale i mnoho dalších atraktivních masivních stolů si můžete vybrat na našich stránkách. V sortimentu naleznete jak rozkládací stoly, tak i dřevěné konferenční stolky, lavice, židle nebo různé doplňky. Na míru si můžete nechat vyrobit nejen jídelní stůl, ale třeba i celou kuchyni. Navíc spolupracujeme s předními architekty, díky čemuž mají všechny naše produkty krásný a jedinečný design. Za zmínku stojí také fakt, že dřevo na výrobu stolů má certifikát PEFC, což značí, že je z plně obnovitelných zdrojů.