Jakou dřevinu ale zvolit?
Záleží na tom, kam budete nábytek umisťovat, zdali chcete pořádnou kvalitu, dlouhou životnost nebo třeba výhodnou cenu. Kvalitu, dlouhou životnost a dostupnou cenu vám nabídne například bukové dřevo.
Obecně o bukových stromech
Buk je rod opadavých stromů čeledi bukovitých, s původním rozšířením v mírném pásu Evropy, Asie a Severní Ameriky.Listy tohoto stromu jsou celokrajné nebo velmi mělce zubaté, eliptické. Květy jsou malé, jednopohlavní, samičí rostou po dvou, samčí ve svazečcích. Objevují se na jaře velmi brzy po vypučení nových listů. Kůra stromu je hladká světle šedého zbarvení. Plody (bukvice) jsou trojboké nažky ukryté v ostnité číšce často po dvou. Jádra obsahují velké množství taninu, ten je příčinou silně hořké chuti. Zasyrova jsou dokonce lehce jedovaté.
Bukové stromy se obyčejně dožívají 250 až 300 let. Mimořádně může exemplář dosáhnout věku až 500 let a více.
Historie a využití bukového dřeva
Buk byl již od doby železné důležitou součástí dřevařského průmyslu. Využíval se nejen ve stavebnictví, ale také v kuchyni. Bukové plody se totiž dají pražit a následně použít do pečiva a moučníků. Vyrábět se z nich dá například i kuchyňský olej.Největší předností buku je ale využití v nábytkářství a při výrobě kuchyňského náčiní a nádob – a to hlavně díky jeho pevnosti a tvrdosti. Bukové dřevo se po ohřátí párou velice dobře ohýbá, a proto je velmi oblíbené při výrobě ohýbaného nábytku (např. židle). Jeho barva je světlehnědá až narůžovělá, pařením však získá tmavší, pro dub charakteristickou barvu (načervenale bronzovohnědou barvu). S oblibou se využívá také na výrobu parket, železničních pražců a podobně. Je velmi výhřevné. Dříve se suchou destilací bukového dřeva vyráběl methanol (dřevný líh) a bylo i materiálem pro výrobu dřevoplynu.
Řada kultivarů se vysazuje v parcích jako okrasné stromy, nebo masově pro dřevo.