úterý 27. prosince 2016

Zařiďte si krásný interiér, vsaďte na bukové dřevo

Zařizujete si nové bydlení nebo rekonstruujete to stávající? Hledáte perfektní nové vybavení? Pokud vaše volba padla na masivní dřevo, vydali jste se jistě správnou cestou. Dřevo je součástí lidských domovů již stovky let a žádné moderní materiály ho nikdy zcela nenahradí. Tento přírodní materiál skýtá nepřeberné množství možností pro výrobu stolů, židlí, ale i ostatního nábytku a propůjčuje jim své skvělé vlastnosti, mezi které patří například odolnost a dlouhá životnost.

Jakou dřevinu ale zvolit?
Záleží na tom, kam budete nábytek umisťovat, zdali chcete pořádnou kvalitu, dlouhou životnost nebo třeba výhodnou cenu. Kvalitu, dlouhou životnost a dostupnou cenu vám nabídne například bukové dřevo.


Obecně o bukových stromech

Buk je rod opadavých stromů čeledi bukovitých, s původním rozšířením v mírném pásu Evropy, Asie a Severní Ameriky.

Listy tohoto stromu jsou celokrajné nebo velmi mělce zubaté, eliptické. Květy jsou malé, jednopohlavní, samičí rostou po dvou, samčí ve svazečcích. Objevují se na jaře velmi brzy po vypučení nových listů. Kůra stromu je hladká světle šedého zbarvení. Plody (bukvice) jsou trojboké nažky ukryté v ostnité číšce často po dvou. Jádra obsahují velké množství taninu, ten je příčinou silně hořké chuti. Zasyrova jsou dokonce lehce jedovaté.

Bukové stromy se obyčejně dožívají 250300 let. Mimořádně může exemplář dosáhnout věku až 500 let a více.

Historie a využití bukového dřeva

Buk byl již od doby železné důležitou součástí dřevařského průmyslu. Využíval se nejen ve stavebnictví, ale také v kuchyni. Bukové plody se totiž dají pražit a následně použít do pečiva a moučníků. Vyrábět se z nich dá například i kuchyňský olej.

Největší předností buku je ale využití v nábytkářství a při výrobě kuchyňského náčiní a nádob – a to hlavně díky jeho pevnosti a tvrdosti. Bukové dřevo se po ohřátí párou velice dobře ohýbá, a proto je velmi oblíbené při výrobě ohýbaného nábytku (např. židle). Jeho barva je světlehnědá až narůžovělá, pařením však získá tmavší, pro dub charakteristickou barvu (načervenale bronzovohnědou barvu). S oblibou se využívá také na výrobu parket, železničních pražců a podobně. Je velmi výhřevné. Dříve se suchou destilací bukového dřeva vyráběl methanol (dřevný líh) a bylo i materiálem pro výrobu dřevoplynu.

Řada kultivarů se vysazuje v parcích jako okrasné stromy, nebo masově pro dřevo.

Specifikace

Bukové dřevo je poměrně těžké a tvrdé, přesto se dobře a čistě obrábí. Nemá barevně odlišené jádro, jeho vyzrálé dřevo i běl jsou světle růžové (narůžověle hnědé). Z důvodu lepší ohebnosti se napařuje, což mu může lehce ztmavit odstín. Je rovnovláknité, se širokými dřeňovými paprsky, a má jemnou pravidelnou texturu. Bukové dřeviny krásně doplní jakýkoliv interiér, dají se bělit či mořit do palety barevných odstínů dle požadavků zákazníka. V poslední době se stává stále žádanějším provedením „jádrový buk“, kde vyniknout větší barevné rozdíly mezi jednotlivými částmi.

Naše dřevo má certifikát PEFC

Všechny námi použité dřeviny nakupujeme u kvalitních německých a italských dodavatelů. Dřevo má certifikát PEFC. Stromy samotné pocházejí z nejrůznějších koutů Evropy a samozřejmě i z České republiky.
2 komentáře:

  1. Buk je moc pěkný, ale abych pravdu řekla, tak já osobně mám mnohem raději spíše dub. My teď například vybírali nový masivní nábytek do ložnice a při jeho výběru jsem se právě hodně orientovala podle toho, z jakého dřeva je. Třeba takové komody dub podle mého názoru nemají konkurenci.

    OdpovědětVymazat
  2. Já jsem se zrovna nedávno dívala na internetu na konferenční stolky vyrobené právě z buku. Něco takového bych do budoucna do našeho obýváku moc chtěla. Prvně to ale chce vyřešit novou sedačku, aby se takový stolek k sedačce vůbec hodil. Novou sedačku chceme koupit už dlouho, ale bohužel moc peněz na to nemáme, takže to vidíme spíše na nějaké sedací soupravy v akci.

    OdpovědětVymazat